Uue meetodiga ravimine võimaldab kasutajasõbralikku annustamist kord kuus või kord kvartalis. Annustamine toimub süstlaseadmega, millega patsient saab end ise süstida. Esimest korda võetakse kasutusele CGRP-vastaseid antikehi sisaldav ravim, mida soovitab riiklik tervishoiuteenistus (NHS) Inglismaal ja Walesis ning mille on heaks kiitnud Ühendkuningriigi Tervise ja Kliinilise Kvaliteedi Riiklik Instituut (NICE) kroonilise migreeniga patsientide ravimiseks1. Tegemist on retseptiravimiga, mille kohta patsiendid saavad vajadusel rohkem infot oma perearstilt või neuroloogilt.

„Migreen kuulub kõige enam elukvaliteeti langetavate haiguste hulka ja paraku on see üks kõige sagedasem neuroloogiline haigus. Samas on haigusel ravi, mis aitab paremini kupeerida migreeniatakke ja vähendada nende sagedust. Viimast nimetatakse profülaktiliseks raviks ja selles vallas on viimastel aastatel toimunud läbimurre – kasutusele on võetud uudse toimemehhanismiga ravimirühmad, mis on esimest korda migreenispetsiifilised,” ütles Eesti Peavaluühingu president ja Euroopa Peavaluföderatsiooni juhatuse liige dr Mark Braschinsky.

„Meil on hea meel, et saame pakkuda migreenikogukonnale uue ennetusravimeetodi jaoks ravimit, mida manustatakse süstlaseadmega. Kliinilised testid näitasid, et paljudel uut ravi saanud patsientidel vähenes migreenipäevade arv oluliselt – vähemalt 50 protsendi võrra – ja vähenemist täheldati juba alates esimesest ravinädalast2;3. Ravim on hästi talutav, tõhus ja kasulik just keerulise migreeniga patsientidele, kel muud ravivõimalused on ebaõnnestunud. Traditsiooniliste süstalde kasutamine on patsientide jaoks tihti hirmutav. Ravim on saadaval pensüstlis, mida on patsiendil lihtne kasutada ja seega võimaldab see patsiendil endal oma seisundit kontrolli all hoida,” ütles Teva Balticu peadirektor Agita Birnbauma. „Paindlike ravivõimaluste pakkumine inimestele, kes kannatavad kurnava migreeni käes, tähendab Tevale võimalust täita oma lubadust parandada patsientide elukvaliteeti.”

Migreenipatsientidele ja arstidele on loodud uus infokanal migreeni ning teiste krooniliste haiguste kohta. Teva veebilehel on võimalik lugeda kogemuslugusid, kuidas elada kroonilise haigusega ja kuidas säilitada elukvaliteet ning hea füüsiline ja vaimne tervis. Praegu on veebilehelt leitav info krooniliste haiguste kohta, nagu migreen ja sclerosis multiplex, ning lisaks ka kasulikku ja toetavat teavet patsientide lähedastele (perekond, sõbrad või spetsialistid), kes iga päev teiste eest hoolitsevad. Tulevikus ajakohastatakse veebilehte regulaarselt uue ja kasuliku teabega ning kajastatakse suuremat hulka kroonilisi haigusi.

Migreen on üks kümnest kõige enam inimeste normaalset elutegevust häirivast haigusest maailmas. See on diagnoositud umbes miljardil inimesel ja Baltikumis põeb migreeni üle 1 miljoni inimese. Patsiendid on igast vanusest ja soost, ehkki naisi on migreeni käes kannatajate hulgas kolm korda rohkem kui mehi. Üle 90 protsendi migreenihaigetest ei suuda haigushoo ajal töötada ega adekvaatselt tegutseda. Migreen avaldub haigushoogude ehk atakkidena. Mõnda inimest tabab see üks või kaks korda aastas, teist isegi mitu korda kuus. Kõige tavalisem migreenihoog täiskasvanutel kestab 4 kuni 72 tundi, lastel 1–2 kuni 4 tundi. Tüüpiliselt iseloomustatakse migreeni tuikava peavaluna meelekohtadel ja otsmikul. Tänapäeval on saadaval mitmeid ravimeid, mis aitavad migreenihooge kontrolli all hoida, kuid on veel palju patsiente, kes on sunnitud migreenihoo ajaks kõik oma igapäevased tegevused katkestama ja veetma päeva või isegi rohkem pimedas kannatades. Selle valu ajal on tavaliselt raske tegeleda füüsilist aktiivsust nõudvate tegevustega, raske on isegi trepist üles või bussipeatusesse minek. Uuringud näitavad, et 40 protsendil juhtudest on migreenihood nii sagedased, et patsiendid võiksid abi saada migreeni ennetavate ravimite kasutamisest.

(1) https://www.nice.org.uk/guidance/TA631/chapter/1-Recommendations
(2) Dodick DW et al. 2018; 319(19): 1999–2008
(3) Silberstein SD et al. N Engl J Med 2017; 377(22): 2113–2122

TEVA
„Teva on pühendunud patsientide elu parandamisele, pakkudes kvaliteetseid ravimeid. Baltikumis oleme esindatud nii äri- kui ka tootmisettevõttena ja oleme uhked mitte ainult selle üle, et oleme suurim geneeriliste ravimite tootja (iga kümnendat patsienti Baltimaades ravitakse Teva toodetud retseptiravimitega), vaid ka selle üle, et Teva toodab ning ekspordib oma toodangut rohkem kui 50 riiki, sealhulgas EL-i, USA-sse ja Jaapanisse,” ütles Teva Baltics tegevjuht Agita Birnbauma.

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE, TASE: TEVA) on arendanud ja tootnud ravimeid ning seeläbi parandanud inimeste elukvaliteeti rohkem kui sajandi vältel. Teva on geneeriliste ja eriravimite tootmises maailmas liidripositsioonil, ettevõtte portfellis on üle 3500 toote pea igast ravivaldkonnast. Teva ravimeid tarvitab iga päev umbes 200 miljonit inimest, need ravimid jõuavad inimesteni erinevate farmaatsiatööstuse tarneahelate kaudu. Lisaks oma põhitegevusele geneeriliste ravimite valdkonnas on meile olulised ka arendustegevused ning meetmed, et toetada meie kasvavat eri- ja bioloogiliste ravimite portfelli.

Lisateave: www.tevapharm.com