Minu uued teksapüksid on mõnusalt venivad ja kitsad. Vaatasin peeglist ja meeldisin endale. Ka sõbranna kiitis. Kui näitasin neid oma mehele, siis kuulsin komplimendi asemel hoopis teravat kriitikat, mis läks järjest hullemaks. Kuuldavasti ei sobi täiskasvanud naisel nii kitsaid teismelise pükse kanda, võiksin kriitilisemalt oma tagumikku ja sääri vaadata ning näen nendes naeruväärne välja. Mina kaitsesin oma uusi pükse, kuid mees süüdistas, et olen edev hilpharakas.

Solvusin ja nõudsin, et mees vabandaks, kuid tema leidis, et seda peaksin hoopis mina tegema, sest tema hoolitseb lihtsalt selle eest, et ma naeruväärne välja ei näeks.

Keerasin püksid kokku ja panin ära kapi põhja, sest näen nendes naeruväärne välja. Ja piinlik oli ka, et mehega tüli norisin.

Nüüd hiljem saan isegi aru, et mees püüdis mind kaitsta ja soovis mulle head. Tüli ajal tundus mulle, et ta häbeneb mind ja minu riideid. Mul tekkis tunne, et minuga manipuleeritakse.

Isegi lähedase inimese mõistmine on keeruline ning tema sõnade ja käitumise tõlgendamine heitlik ja subjektiivne. Sellepärast võib tüli ajal tunduda, et minuga manipuleeritakse, kuid hiljem pigem näib, et olen ise süüdi.

Stressiolekus nõrgeneb võime teist inimest mõista ja sellepärast tunduvad riiud paarisuhtes alati järgivat sama mustrit.

Manipuleerimist on raske ära tunda

Manipuleerimine on vastastikuse agressiivse ja alistava käitumise eriliik inimestevahelistes suhetes, kellegi eesmärgipärane enda huvides mõjutamine, pannes teist mõtlema või tegutsema, hoolimata tema arvamustest või seisukohtadest.

Manipuleerimist ei ole kerge ära tunda. See on mitmetasandiline nähtus, mis nõrgendab enesehinnangut, tekitab negatiivseid tundeid, mõjutab psüühiliselt ja vahel võib olla ka ohtlik. Manipuleerija minevikust leiab sageli turvalisuse puudumist, hoolimatut kohtlemist või hülgamist.

Manipuleerija üritab kinnitada manipuleeritavale, et ta mäletab valesti või tõlgendab oma käitumist valesti. Inimene satub hämmeldusse ja hakkab taganema. Talle tundub, et tal polnud õigus või lihtsalt reageeris ülitundlikult.

Varjatud kiusamine

Raamatu "Manipulatsioonipimedus" kirjutanud terapeut ja psühhoanalüütik Robin Stern kirjeldab varjatud manipuleerimist kui peibutustantsu, milles korduvad samad sammukombinatsioonid. Manipuleerija üritab panna teist kahtlema oma tegelikkusetajus. Manipuleeritav aga käitub, räägib ja tegutseb, et meeldida manipuleerijale. Ta taganeb, muudab oma sõnu ja käitumist, sest kahtleb endas ja soovib pälvida teise heakskiitu.

Hirm emotsionaalse segaduse ees ja seltskonda sulandumise tarve sunnivad inimest püüdma meeldida kõigile. On kergem anda järele ja olla nõus kui kannatada lähedase inimese pahameelt. Kuna lähisuhtes on tarve pälvida kaaslase heakskiit väga tähtis, siis tekibki selline peibutustants, kus üks juhib samme ja teine järgneb.

Loe edasi Kodutohtri aprillikuu numbrist või portaalist kodus.ee

Kodutohtri aprillikuu teemad
* Hirmu hirmsuured silmad
* Varjatud kiusamine paarisuhtes
* Pearinglus ja tasakaaluhäired
* Harjutused süvalihaste treenimiseks
* Milleks on meile vaja kõhubaktereid?
* 4 müüti ravimite võtmisest
* Kriisiaja toitumine + 3 päeva menüü
* Probleemsete jalgade pediküür
* Kastmed maitse rikastamiseks
* Mis aitab? Kukekannus, paistes jalad, nahamuhud