Esimene reegel enne kaitsemaski ette panemist on käed korralikult puhastada. Haiglatöötajad kasutavad käte puhastamiseks antiseptikut, millega bakterite täielikuks eemaldamiseks kulub 30 sekundit.

Edasi, kui võtad oma maski karbist, jälgi, et maski see külg, mis oli karbis üleval pool, jääks ka näole asetatuna väljapoole.

Maskidel on ühes servas klamber — maski ette pannes aseta see klambrikoht nina peale. Seejärel tuleks mask tõmmata lahti suunaga ülevalt alla nii, et see kataks kogu näopiirkonna. Kui tegemist on ühevärvilise maskiga, on hea meelde jätta, et maski voldid peavad olema suunaga ülevalt alla.

Kuidas maski eest ära võtta?

Maski näolt eemaldades jälgi, et sa ei puudutaks kätega maski välist pinda, sest sinna võivad olla sattunud bakterid. Mask tuleb ära võtta kõrva taha kinnitatud kummidest ning maski riideosa ei tohi kätega puudutada.

Mask tuleb pärast kasutamist ära visata ning seejärel käed uuesti desinfitseerida.

Meditsiinilised maskid on mõeldud kandmiseks kuni 2 tundi ehk umbes nii kaua kui selle seesmine pind muutub niiskeks. Kui maski sise- või välispinnale satuvad pritsmed (nt aevastamisel või köhimisel), tuleb mask välja vahetada. Maski ei tohi lõua alla lükata ning kandmise ajal ei tohi seda kätega katsuda.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!