1. Isegi kui spordiklubid on suletud, siis ei pea karantiini tõttu tingimata treeningutes pausi tegema. Leia enda telefoni äpipoest mõni trennirakendus, mille saab tasuta alla laadida ning naudi virtuaalse treeneri poolt antud tundi — just nagu spordisaalis.

2. Vii riidekapis läbi suurpuhastus ja anna asjadele võimalus teisel ringil. Olgem ausad, kui sa ei ole seda kleiti paar aastat selga pannud, siis ei juhtu seda ilmselt enam kunagi. Karantiinis olles kasuta aega, et riided üles pildistada ja lae need üles populaarsematele müügiplatvormidele. Pea meeles need enne uuele omanikule saatmist korralikult läbi pesta, et vältida viiruse edasi kandumist.

3. Tee suurpuhastus ka enda tehnika hulgas. Selle all ei pea me silmas vana uuega asendamist, küll aga näiteks nutitelefoni puhastamist bakteritest ja viirustest. Millal sina viimati enda telefoni pindu teadlikult spetsiaalsete vahenditega desinfitseerisid? Nutitelefonile koguneb hulk ebameeldivaid baktereid ning praegusel haiguste perioodil peaksid seda kord päevas puhastama — käsi sa ju pesed, aga telefoni oled katsunud ka pesemata kätega. Mõttekoht.

Telefoni puhastamisel peab aga jälgima mõnda olulist aspekti. „Selle peaks lahti ühendama toiteallikatest ja välja lülitama. Puhastuslapil ei tohiks olla liiga palju vahendit ning pühkima ei peaks juhtmeavade ja välklambi ümbrusest. Enne kasutamist laske telefonil täielikult kuivada,“ õpetab Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina.

4. Lisaks pindmisele puhastusele soovitab Mishina teha suurpuhastust ka telefoni sees. „Igaühel meist on telefonis mõni äpp, mida me ammu kasutanud pole, kuid mis võtab seadmes ruumi. Samuti need tuhanded fotod, millest võiks statistika järgi kolmandiku lihtsalt kustutada. Kasuta praegust aega, et tehnikas suurpuhastus teha ja uusi kasulikke rakendusi katsetada, mida näiteks alla laadida saab,“ ütles Mishina. Muide, kas sul telefonis viirusetõrjeprogramm on?

5. Helista vanematele või vanavanematele.
Teatavasti ei ole soovitatav praegu riskirühma kuuluvaid lähedasi külastada, teisalt võivad nad isolatsioonis viibides olla väga üksikud. Rõõmusta neid hoopis toreda telefonikõnega või kui vanaema on nutimaailmas toimekas, siis õpeta talle videokõne tegemist. Koolitusjuhi sõnul on tänapäeva tehnika nii arenenud, et videokõne vahendusel vestlemine tundub nagu päris.

6. Katseta uusi retsepte. Kas oled ka kriisiks koju suurtes kogustes toiduvarusid kogunud? Kasuta seda võimalust ja proovi näiteks tänane õhtusöök valmistada mõne uue põneva retsepti järgi. Inspiratsiooni leidmine võib esmapilgul keeruline tunduda, eriti kui retseptiraamatut käepärast ei ole, kuid sotsiaalmeedias vastavaid lehti uurides või toidurakendusi all laadides leiad palju ideid.

7. Hinga värsket õhku. See on kehale ja vaimule alati, aga ka viiruste perioodil väga toetav. Küll aga tasuks vältida rahvarohkeid metsaradu või kergliiklusteid — mis mõte siis üldse karantiinis olla on. Kui võimalik, jaluta aias või hoia tänavale minnes teiste inimestega distantsi. Kui tervis lubab võtke sõpradega vastu sportlikke väljakutseid ja dokumenteerige neid telefoni kaardi või sammulugeja abil.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!