IKEA viis koostöös rahvusvahelise uuringufirmaga Globescan läbi uuringu 25 riigis, mille käigus sooviti teada, kuidas on viimastel aastatel muutunud tarbijate suhtumine keskkonna säästmisesse ning jätkusuutlikku eluviisi. Uuringust selgus, et keskkonnakaitse (66%), terrorism (67%), õhusaaste (60%) ja ühekordsete plasttoodete kasutamine (60%) on inimeste jaoks väga aktuaalsed ning olulised probleemid. Enamike inimeste jaoks on keskkonnakaitse olulisem teema kui toidupuudus (54%) ja maailma majandus (36%).

Lisaks selgus, et jätkusuutlikum ning tervislikum eluviis on oluline iga teise inimese jaoks maailmas (54%). Siiski tõdes pool küsitluses osalenutest, et neid takistab säästliku eluviisi jälgimisel selle kallis hind. Lisaks selgus uuringust, et tarbijad ootavad, et ka ettevõtted ise looksid järjest enam taskukohaseid ning keskkonnasõbralikke lahendusi, mis aitavad tarbijatel samuti keskkonnasäästlikumalt elada.

„Jätkusuutlikke lahendusi otsides ootavad tarbijad selget panust ettevõtetelt. Küsitluses osalenud inimesed väitsid, et just äriettevõtted peavad tagama olukorra, kus nende tooted on keskkonnasõbralikumad. IKEA on tarbijate soovidele vastu tulnud ning loonud kodusisustuselemente ning -detaile, mis on jätkusuutlikud, taskukohased, vastupidavad ja trendikad,“ sõnas IKEA Tallinna väljastuspunkti juht Aleksejs Mihailovs.


Plastpudelitest tehtud köök

Üheks keskkonnasõbralikuks lahenduseks on IKEA sõnul nende KUNGSBACKA köök, mille tegemiseks on kasutatud 100% ümbertöödeldud materjale. Köögikapid on tehtud taaskasutatud puidust ning kappe katab plastpudelitest tehtud must polümeerkile. „Lisaks tootmisel jäätmete vähendamisele, aitab uus tehnoloogia anda plasttoodetele uue elu. Iga aasta võetakse kasutusse umbes 100 miljardit plastpudelit, millest kõigest 30% töödeldakse ümber. Ligikaudu 70 miljardit plastpudelit jõuab prügimäele või merre,“ selgitas Mihailovs. Tema sõnul pole prügimäele jõudnud plastpudel loodussõbralik ega jätkusuutlik, sest õlist tehtud plast laguneb looduses tohutult kaua.

Foto: IKEA

KUNGSBACKA köögikappide polümeerkile tootmiseks kulub 25 pooleliitrist pudelit. „Meie eesmärgiks ei olnud luua lihtsalt uut köögikapi ust, vaid soovisime maailmale, eelkõige just mööblitööstusele näidata, et on igati võimalik luua jätkusuutlik sisustuslahendus, mis on samas ka stiilne, kõrge kvaliteedi ning taskukohase hinnaga,“ sõnas IKEA Tallinna väljastuspunkti juht. Tema sõnul on kapi polümeerkile löögikindel ning kergesti puhastatav. Lisaks on sellel 25-aastane garantii. „Ühe pudelitäie vee joomiseks kulub keskmiselt 25 minutit, kuid allesjäänud pudelist tehakse polümeerkile ning see sama plast saab endale uue kasutuse 25 aastaks,“ lausus Mihailovs.

Peale selle teavitas IKEA aasta alguses, et asendab kõik polüestrist tekstiiltooted ümbertöödeldud polüestriga juba 2020. aastaks. Järgmisel aastal on ettevõttel plaanis eemaldada kõikidest IKEA restoranidest ühekordsed nõud ning 2030. aastaks soovib firma jõuda etappi, mil tööstuses kasutatakse ainult taaskasutatavaid või — töödeldavaid materjale.