Kui märkad neid kuut sümptomit, võiksid koheselt arsti poole pöörduda:

1. Valud, mis ei möödu

Kõige tavapärasem munasarjatsüsti sümptom on valu paremal või vasakul vaagna küljel, täpselt seal, kus asetsevad ka su munasarjad. Kui sul seal midagi kasvab, siis sa tunned seda eriti tugevalt näiteks trenni või seksi ajal, aga ka muul ajal on valutunne tajutav ega kao ka pärast menstruatsiooni.

Kui valu muutub tugevamaks, võib see tähendada, et tsüst on muutunud suuremaks ja hakanud liikuma, mille tulemusena on lõiganud ära oma verevarustuse. See põhjustabki eriti tugevat valutunnet, mille peale peaksid kohe arsti poole pöörduma.

2. Tunned, et kõht on ekstra punnis

Paisumine on küll üsna ebamäärane sümptom, aga ka see võib olla seotud munasarjatsüstiga, olenevalt selle suurusest. Paljudel naistel on tsüstid alla kümne sentimeetrised, aga mõned tsüstid võivad kasvada väga suureks (jah, isegi arbuusi suuruseks). Paljud naised kipuvad arvama, et nad on lihtsalt kaalus juurde võtnud, aga koos alakõhuvaluga võib see pigem tähendada, et su kõhus kasvab midagi ohtlikumat.

Kui võtad juurde ainult kõhupiirkonnas või ei suuda välja mõelda, miks su kaal tõuseb, peaksid juba muretsema.

3. Tunned kogu aeg täiskõhutunnet

Munasarjatsüstid võivad tekitada kõhus raskustunnet. Tegemist on ju siiski massiga, mis su kõhust ruumi röövib. Seda võib segi ajada kõhukinnisusega, aga kui tunned survet ainult ühes küljes (juhul, kui sul pole mõlemas munasarjas tsüsti), räägi oma arstiga. Kui su seedimine on samuti normaalne, aga oled juba 2-3 nädalat tundnud nagu kõht oleks kinni või lihtsalt imelik, võib just kasvav tsüst olla süüdlane.

4. Sul oleks nagu kogu aeg pissida vaja

Veel üks munasarjatsüstide sümptom, mida palju naised on maininud, on tugev vajadus kogu aeg vetsu joosta. Kui tsüst surub end põie vastu, võib tekkida tunne, nagu sul oleks pissihäda. Vahel võib tsüst hoopis urineerimist raskendada, sest blokeerib kuseteid. Igal juhul tuleks kohe arsti juurde minna.

5. Seksimise ajal tekkinud valud

Kui tunned vahekorra ajal valu ühes küljes, võib vabalt olla tegu munasarjatsüstiga. Pole mingit põhjust, miks sa peaksid edasi kannatama. Räägi oma günekoloogiga kohe ja tehke selgeks, mis seda tunnet tekitab ning saad rahulikult edasi seksida.

6. Valu seljas või jalgades

Kui tsüst kasvab liiga suureks (olenevalt sellest, kus ta täpselt asub), võib ta tekitada ka valutunnet alaseljas või jalgades. Kui su arstid ei ole seni suutnud põhjust leida, las nad uurivad ka su munasarju.

Allikas: Women’s Health