1. Ära sega end asjadesse, millest sa midagi ei taipa

Ära kunagi paiguta raha väärtpaberitesse või ärisse, kui sa eriti aru ei saa, millest jutt käib. Tuleb täpselt välja selgitada, kuidas asjade käik kulgeb. Isegi kui paistab, et kõik oleks nagu korras, siis detailide mitteteadmine ähvardab ikkagi käestlastud võimalusega korralikku tulu saada. Veel tuleb kindlaks teha, mis ootab ees ebaõnnestumise puhul.

Kui arvad, et orienteerud finantsküsimustes hästi, püüa oma idee lihtsate sõnadega edasi anda, näiteks koristajale büroos. Kui sa suudad talle kõike seletada nii, et ka tema aru saab, võid olla kindel, et siis on sullegi kõik selge.

Kurt Vonnegut on öelnud: „Kui teadlane ei suuda seletada kaheksa-aastasele lapsele, millega ta tegeleb, siis on ta šarlatan.” See on õige väide kõikide eluliste situatsioonide puhul.

2. Ära usu lubadusi

Ei tasu eriti loota nende peale, kes lubavad piimajõgesid ja pudrumägesid ning vannuvad, et pole mingit riski. Sellist asja lihtsalt ei saa olla. Kapitaliturud ja ärimaailm on korraldatud nii, et mida märkimisväärsemat summat on võimalik teenida, seda rohkem tuleb riskida.

Eelkõige pead täpselt teadma, kas jutt käib investeerimisest või lihtsalt raha kulutamisest. Esimene erineb teisest selle poolest, et toob reaalset tulu — dividende. Kulutused jagunevad kasulikeks ja kasututeks. Investeeringud pole põhimõtteliselt kasutud — kui investeering on kasutu, siis on see lihtsalt kulu.Kasulike kulutuste kategooriasse ei kuulu mitte ainult raha, vaid ka haridus, ilu, tervis jne.

Ärisse investeerimises on teatav — varakult määratletud ja kokku lepitud — osa riskist möödapääsmatu ja oluline. Riskida aga lihtsalt kulutamise pärast on rumal ja lühinägelik.

3. Loo kogumisfond

Püüa iga kuu kõrvale panna vähemalt 10% sissetulekutest pärast seda, kui oled ära maksnud kõik oma kohustuslikud maksed. See on investeering tulevikku.

4. Hoia kokku kütust

Arvuta, kui palju raha kulub sul kuus bensiini peale. Eks ole muljetavaldav summa! Samas saab kulusid tunduvalt vähendada. Väldi äkilisi kohaltsööste ja pidurdamisi. Keskmise kiirusega monotoonne sõit teeb kahtlemata närviliseks, ometi hakkad harvemini tankima. Töötava mootoriga ummikutes seismine on vaenlane number üks. Vahel on ümbersõidud, vaatamata liigsetele kilomeetritele, palju ökonoomsemad. Äkki on üldse tulusam kasutada võimaluse korral ühiskondlikku transporti?

5. Hoia kokku aega

Suurepäraseks ning kontrollitud võtteks on mõõta oma aega rahalises ekvivalendis. Kui oled koduperenaine ning pole kohustustega eriti koormatud, siis on su aeg odav — rahast odavam. Järelikult toimid mõistlikult, kui kulutad aega raha kokkuhoidmisele (näiteks sõidad odavasse kauplusesse sisseoste tegema).

Kui aga oled ülimalt hõivatud inimene, kelle päevaplaan on minuti haaval paika pandud, ning unistad vaid ühest — et ööpäev oleks mõne tunni võrra pikem, siis maksab su tööst vaba aeg ja uneaeg vägagi palju. See on kallim kui tööaeg, kuna seda on tunduvalt vähem. Ära siis oma aega mõttetult raiska — erinevalt rahast ei saa seda tagasi.

6. Planeeri oma eelarvet

Vaata üle oma kulud. Millest oleks võimalik loobuda? Võib-olla pole vajagi maksta nii paljude telekanalite eest? Hea oleks planeerida oma eelarvet paariks kuuks ette. Märtsis tuleb osta mõned kingitused, aprillis — suverehvid, mais on vaja massaaži minna, juunis aga maksta lapse suvelaagri eest. Nõnda arvestades tulebki oma raha jagada. Et välja selgitada salaradu, mida mööda raha kaob, hakka arvutis oma tulusid ja kulusid üles kirjutama, kasutades selleks olemasolevaid programme.

7. Ära suhtu allahindlustesse halvustavalt

Soeta kaupluse kliendikaart, mida kõige sagedamini külastad. Kaardi pideva kasutamise puhul on mõned protsendid ostudelt alla oluline kokkuhoid. Kuni turg on ebastabiilne, hoidu suurtest ostudest. Sellistest nagu olmetehnika või arvuti. Kui aga valikut pole, otsi neid kohti, kus pakutakse reaalset, mitte aga reklaamitud allahindlust. Selleks tuleb läbi viia turu-uuring. Alles siis saad aru, milline on vajaliku asja tegelik hind.

8. Ära maksa liiga palju

Ära asjade peale liiga palju raha kuluta. Kasuta hooajalisi allahindlusi (kuid osta ainult seda, mida vaja läheb ja meeldib). Ära peta end selliste käibefraasidega nagu „Parem osta üks hea asi”. Sa ju ei kavatse ometi käia ühtede ja samade saabastega aastaid — nagu seda tegi su vanaema pärast sõda —, ükskõik, kui kenad need ka poleks. Püüa aru saada, mis sind tõepoolest rõõmustab ja mida tahad osta paljalt sellepärast, et see on selline nagu teised kannavad.

9. Ole võlgadega ettevaatlikum

Mitte alati pole võlad halvad, ometi on nad alati riskiga seotud. Suuri summasid pole peaaegu et võimalik teenida, kui pole võetud laenu. Kui aga oled juba liiga palju võlgu, siis viib igasugune ebaõnn otsekohe põhja, kust on väga keeruline välja rabelda. Ära kunagi paiguta kahtlastesse tehingutesse raha, mille oled kõrvale pannud, et elus hakkama saada. Ära kunagi investeeri võõrast raha, kui ei suuda seda kaotuse korral tagastada.

Kui ei ole erilist vajadust, ära võta ka laenu. Enamik asju, mida sa ei saa endale ilma laenu võtmata lubada, pole lihtsalt vajalikudki. Laenu võttes riskid, kuid seejuures kulutad, mitte ei investeeri. Erandiks on laenud hariduse omandamiseks ning raviks. Loobu laenudest, mille osamaks ületab kolmandiku su tuludest. Ning ära võta laenu enne, kui oled eelmise ära maksnud.

10. Tervise pealt ei hoita kokku

Keha ja aju on kõige kallim, mis sul on, ning neid asendada ei ole võimalik. Osta vaid kvaliteetset toitu. Organism ehitab uusi rakke sellest, mida sa sööd. Kui su menüüs on piltlikult öeldes praht, siis näed välja ja tunned ennast vastavalt. Kui mitte kohe, siis kümne aasta pärast kindlasti.Käi korrapäraselt uuringutel. Elu on täis ootamatusi ning enamik neist on ebameeldivad. Kuid see pole põhjus närveerimiseks. See on põhjus olla ettenägelik.

Allikas: Mini