Põletikud tekivad enamasti külmetumise, nakkuste, stressi ja valede hügieenivõtete tõttu, kuid leidub ka teisi haigestumise põhjuseid. Igatahes tasub õhuke pitspesu ja sukad varsti kappi pakkida ja külmal ajal soojalt riietuda. Nendel, kes tikuvad tüütut põiepõletikku ehk tsüstiiti sageli põdema, tuleb erilist tähelepanu pöörata jalgade külmetamise vältimisele. Apteekri kogemuse põhjal kasvab põiepõletiku vastu abi otsivate inimeste arv hüppeliselt kaks korda aastas – kui suvest saab sügis ja ujumishooaja alguses enne jaanipäeva. Seejuures haigestuvad sagedamini just noored inimesed.

Põiepõletiku vältimiseks on oluline pöörata tähelepanu hügieenile ning oma keha vajadustele. Intiimtervise eest hoolitsemine peab olema igapäevane ja elementaarne nagu hambapesugi. Sageli põletikesse haigestuvad naised peaksid valima probiootikume sisaldava intiimpesugeeli. Põletikke saab ennetada ka suukaudsete immuunsüsteemi tugevdavate preparaatidega, eriti oluline roll on C-vitamiinil.

Põiepõletiku vastu aitavad tõhusalt jõhvikapreparaadid, toetavalt võib tarbida jõhvikamahla. Haiguse ravimiseks vajalik jõhvikakogus on väga suur, seega ei piisa sellest, kui suvel mõned peotäied suhu pista. Kuna põieprobleemid on eestimaalaste seas sage probleem, leiab apteegilettidelt erinevaid preparaate, kuid levinuimaks on jõhvikaekstrakt kas puhtal kujul või segudes. Jõhvika preparaadid muudavad põie keskkonna happelisemaks ja see takistab haigustekitajate kinnitumist limaskestale.

Kui põiepõletik tabab esmakordselt või vaevused on tugevad, on soovitatav kohe pöörduda perearsti poole. Arst saab analüüsidega kindlaks määrata, kas tegemist on bakteriaalse põletikuga, mis vajab antibiootikumiravi. Kui probleem on korduv ja põletik pole tugev, saab abi käsimüügiravimitest, soojendamisest ja puhkamisest. Samuti on kergema põiepõletiku korral abi spetsiaalsetest teesegudest, mis sisaldavad näiteks peterselli, kummelit, leesikalehte ja kortslehte. Mõnikord on tegu kolibakteriga, mis on sattunud pärakust põide ja sellisel juhul pole happeline keskkond soovitatav ning asjakohase ravi peab määrama arst. Aeg-ajalt ei oska naised ise vahet teha, kas põevad tupe- või põiepõletikku, sel juhul saab diagnoosi panna vaid arst. Sümptomid võivad olla sarnased ja mõnikord kulgevad need üheaegselt, eriti just noortel naistel, kes on alustanud hiljuti seksuaaleluga ega pööra enamasti tähelepanu ka soojalt riietumise vajadusele.

Apteeker paneb kõigile naistele südamele, et ennast võib ise ravida täpselt senikaua, kuni probleem ei ole kasvanud tõsiseks. Igasuguse põletikuga, millega kaasneb tugev alakõhuvalu või kõrge palavik, tuleb pöörduda koheselt perearsti poole.

Kuna iga põletik on ühtviisi tüütu, ebemeeldiv ning võib põhjustada tüsistusi, on esmajärjekorras oluline nende ennetamine hea hügieeniga. Ennetavalt võiks tarvitada suukaudseid preparaate – põie puhul on võtmesõnaks jõhvikas. Lisaks on haiguste eemalehoidmisel oluline koht nii piisaval kehalisel tegevusel, õigel riietusel kui rõõmsal meelel.