Enamasti ei ole hammustuse tagajärjel tekkinud sügelus ja paistetus seotud allergiaga. Küll on aga allergilised reaktsioonid seotud mesilaste-herilaste nõelamistega.

Kui mesilane on nõelanud, eemaldage astel pintsetiga, mitte küünega, sest siis võivad astla tükid ikkagi nahasse jääda. Peske hammustuse koht üle ja pange sellele jääd. Mürgi jääke saab neutraliseerida, asetades torkekohale nõrgas äädikalahuses niisutatud marlitüki. Allergiavastane tablett leevendab paistetust ja valu.

Ohtlikud on ka herilased, kes teevad pesa kuuri, lehtlasse või verandale. Kui olete nende pesa endale ebamugavast kohast avastanud, pritsige seda putukavastase vahendiga.

Parmud eelistavad niiskeid kohti ja lendavad päikesepaistelise ilmaga. Parmuhammustuse koht peske kohe seebiveega. Sügelust vähendab viina- ja soodalahuses immutatud marli, vahetage seda iga 15 minuti tagant. Valu korral aitavad allergiaravimid ning tavaline valuvaigisti. Tasub teada, et parmudele meeldivad kirevad värvid ja ere valgus. Kui olete parmurikkas paigas, pange selga neutraalset värvi riided.

Sääsed lasevad verd imedes välja histamiini, mis laiendab veresooni, et saaks verd paremini kätte. Kuid nende põhjustatud allergiat tuleb meil ette harva. Rohkem esineb seda neil aladel, kus sääski on tõesti palju, näiteks Soomes ja Siberis.

Leevendus?

Sääsehammustust kratsides on oht haavadesse nakkust viia, nii et sellest võib areneda nahapõletik. Ka võib sääsehammustus süvendada allergilist nahapõletikku.

Jälgige lapse käte puhtust ja lõigake tal regulaarselt küüsi. Kui laps siiski kurdab sügelust, hõõruge nahka soodavee lahusega ja seejärel katke briljantrohelisega.

Kui putukas on inimest hammustanud silma lähedalt, võib paiste minna ka teise silma ümbrus. See on tüüpiline kaasnev nähe kõikide silmakahjustuste korral — pea piirkonna verevarustusest tingitud füsioloogiline omapära. Enamasti see ei ole allergia. Valusalt sügelevad ja paistetavad punnid tekivad putukalt saadud mürgi toimel. Turse ja kihelus taandub tavaliselt paari tunni kuni päevaga.

Pikemalt putukahammustusest tingitud sügeluse ja valu kohta loe Maakodust — kliki siia!