Põletik on kompleksne mehhanism, mis toimub selle eesmärgiga, et sa paraneksid. Probleemid saavad alguse siis, kui põletik jääb kestma alaägedana ja pikaks perioodiks — nagu hapnikupuuduses hõõguvad söed, mis ajavad suitsuvingu, põhjustab ka krooniline põletik raskeid terviseprobleeme.

Kroonilisele põletikule viitavad kindlad sümptomid, mis näitavad, et meie kehas on midagi valesti. Sageli kaasnevad kroonilise põletikuga näiteks ebaselge põhjusega liigese- ja lihasvalud, kõrgenev vererõhk ja veresuhkur, peavalud, uneprobleemid, allergiad, nahaprobleemid, sagedased kõhuvalud või muud probleemid seedimisega, meeleolukõikumised, krooniline väsimus ja madal energiatase.

Kui me neile sümptomitele tähelepanu ei pööra ning krooniline põletikuline protsess kestab pikaajaliselt, isegi aastaid, siis viib see selliste haiguste tekkele nagu südameinfarkt, ajuinsult, Alzheimeri tõbi, vähk, autoimmuunhaigused nagu näiteks multiskleroos, haavandtõbi või reumatoidartriit.

Krooniline põletik võib olla paljude terviseprobleemide varjatud põhjus

Sageli esineb krooniline põletik vale toitumise, raskemetallidega kokkupuute või varjatud toiduallergia tõttu soolestikus. Sellele viitavad paljud sümptomid, mis häirivad meie elu oluliselt, kuid millele arstid ei oska sageli konkreetset põhjendust leida, nagu näiteks kõrvetised, kõhukinnisus, kõhulahtisus, veri või lima väljaheidetes, vahelduv kõhuvalu, gaasid ja ärritunud soole sündroom. Sellega võib kaasneda ka metaboolne sündroom, kõhupiirkonna rasvumine ning diabeet. Soolestikus toimuva põletiku ravimine on pikaajaline keeruline protsess, mis eeldab sageli ranget dieeti, keha puhastamist toksiinidest ja raskemetallidest ning normaalse soole mikrofloora taastamist.

Kroonilisele põletikule võivad viidata pidevad allergianähud ja isegi astma. Nahaprobleemid nagu ekseem, psoriaas, naha punetamine ning lööbed võivad taanduda, kui saada jälile ning kõrvaldada krooniline põletik. Sagedaste peavalude, lihastreemori, tasakaaluhäirete, närvivalude ja peapööritusega pöördutakse tavaliselt neuroloogi jutule ning sageli ongi nende probleemide põhjus neuroloogiline. Kuid ka sel juhul ei tasu välistada, et probleemi juur peitub mõnes kehaosas toimuvas alaägedas põletikus.

Ka vähi seos kroonilise põletikuga on tõestatud. Põletiku käigus toodab keha spetsiaalseid aineid — tsütokiine — mis soodustavad rakkude paljunemist ja takistavad nende tavalist programmeeritud surma. Kui sinna lisada DNA-d kahjustav tegur nagu näiteks kiirgus või mõni teadaolevalt kartsinogeense toimega kemikaal, siis on vähi algme tekkeks tingimused loodud.

Mida teha kroonilise põletiku sümptomite korral?

 • Püüa leida loodusravi spetsialist või mõne ida meditsiinitraditsiooni spetsialist, kes aitaks sul jõuda kroonilise põletiku põhjusteni, mitte lihtsalt peita sümptomeid ravimite abil.
 • Väldi kõiki põletikku tekitavaid toitusid. Sealhulgas rafineeritud suhkruid ja sünteetilisi suhkruasendajaid, töödeldud mahlasid ja limonaade, transrasvu, piimatooteid, mitte-mahedaid mune ning teraviljaga söödetud loomade liha. Samuti väldi igasugust kokkupuudet GMO-toitudega, vähenda kõrge glükeemilise indeksiga toitude hulka ning tee vajadusel allergia- või toidutalumatuse test, mille abil selgitada välja sinu jaoks mittesobivad toidud.
 • Söö päris toitusid. Võta enda menüüsse suur hulk antioksüdantide, fütokemikaalide ja kiudainete poolest rikkaid köögivilju, pähkleid ja seemneid, piiratud koguses loomulikult toitunud loomade liha ja väikeseid vabalt kasvanud kalu, tervislikke vürtse nagu kurkum, ingver, küüslauk ning ürte, nagu koriander, petersell, pune ja rosmariin.
 • Ära tarbi töödeldud ja pakendatud toite, mida soojendatakse mikrolaineahjus ning milles puudub elujõud.
 • Joo rohelist teed, see rahustab meelt ning võitleb põletikuga.
 • Väldi oma elus nii palju kui võimalik kokkupuudet toksiinidega. Sel moel annad oma kehale veidi puhkust.
 • Võta harjumuseks iga päev veidi treenida. Harrasta joogat, tai chi’d või mõnda muud liikumist. Leia endale igal võimalusel põhjust keha liigutada.
 • Mediteeri ja hinga sügavalt. Kellele ei meeldiks hingerahu? Mediteerime on ka närvisüsteemile hea.
 • Vaata, et sa saaksid ööpäevas piisavalt und. Keha taastub ja paraneb iga päev, kui sa saad piisavalt puhkust.
 • Võta aega väikesteks puhkusteks ja looduses viibimiseks, et värskendada oma keha ja vaimu.
 • Käi regulaarselt massaažis või õpi enesemassaaži ning harrasta seda igapäevaselt.
 • Hoolitse selle eest, et sinu D-vitamiini tase oleks kõrge. Otsi võimalust viibida päikese käes ning kõige pimedamal ajal võta vajadusel lisaks looduslikku ja kvaliteetset D-vitamiini lisandit.
 • Säilita positiivset suhtumist elusse ja inimestesse. Pea meeles, et sinu soolestik mõjutab sinu aju sama palju kui sinu aju mõjutab soolestikku.

Kroonilise põletiku riski vähendamine aitab vähendada kõigi krooniliste haiguste tekke riski. Tee enda elus samm-sammult väikesi muutusi, et olla ja jääda terveks.