JÄÄR

Jäärana oled sündinud liider. Sul on palju energiat ja suhtud oma huvidesse kirglikult. Seetõttu oled ka lastele suurepäraseks eeskujuks, motivaatoriks ja inspiratsiooniallikaks… kui sa just liiale ei lähe. Jah, su mõte töötab kiirelt, aga seda teeb ka su suu ning võid vahel lastele öelda asju, mida hiljem kahetsed. Kui lapsed sind ärritavad, saavad nad sellest kohe teada. Osalt on see aga hea — nad teavad alati, kuidas olukord on ja kuidas sa end tunned. Oskavad eemale hoida ja tasa olla, kui vaja, aga teavad, et kui su “paha tuju” üle läheb, oled jälle nende jaoks olemas.
Sinu lastel ei hakka kunagi igav, sest viid neid sageli kinno, teatrisse, matkale, reisile, õue mängima. Sellised perekondlikud tegevused lähendavad teid kõiki, kuid püüa lastega mängides mitte liiga võistlushimuline olla, eriti kui mõni su lastest on pisut õrnahingelisem. 
Oled oma laste kõige suurem toetaja ning nad teavad seda. Elad nende pingutustele kaasa, suunad neid ja oled alati nõu ja jõuga toeks. Lapsed hidavad sinu ausust ja alati nooruslikuks jäävat energiat.

SÕNN

Sa tead, mis on elus kõige olulisem ning kui su lapsed sind kõige enam vajavad, võivad nad kindlad olla, et oled nende jaoks olemas. Oled praktilise meelega ja kannatlik ning ei vea oma lapsi eales alt. Sinu suurimaks miinuseks lapsevanemana on asjaolu, et sind on lihtne ära kasutada. Armas naeratus ja sa ostad lapsele kasvõi kolm jäätist. Lubadus edaspidi hästi tragi ja tubli olla ning sa ostad selle kalli mängu, mis muidu jõuludeni oodanud oleks…
Oled üks sellistest vanematest, kes tahab, et ta lapsed sööksid korralikku toitu ja saaksid piisavalt liikuda. Õhtusöögilaualt leiab värskeid puu- ja juurvilju ning igal lapsel on omad trennid ja hobid, mis tagavad, et nende õhtud ei möödu vaid televiisori või arvuti ees.
Oled suur musitaja-kallistaja, tahad oma lapsi pidevalt sülle ja kaissu võtta, nii et kui on miski, milles nad saavad alati 100% kindlad olla, on see sinu kiindumus ja armastus nende suhtes.
Vahel võid olla liiga kangekaelne ja hoida kinni aegunud tavadest-traditsioonidest, seega tuleta endale aeg-ajalt meelde, et lastekasvatamisel on üheks oluliseimaks oskuseks võime olla paindlik ja kompromissivõimeline.

KAKSIKUD

Oled nutikas ja humoorikas ning tahad, et su laste fantaasia ja nutikus areneksid iga päevaga. Ostad neile puslesid ja mõistatusi ja kui on lapsevanem, kes viitsib lastele sünnipäevadel aaretejahti korraldada, oled see kindlasti sina. Sulle on tähtis, et saaksid lastega piisavalt vestelda. Ükski autosõit või õhtusöök ei möödu vaikuses ja igal õhtul on sul mõni uus jutuke, mida lastele enne magamaminekut rääkida või lugeda. Rõhutad lastele, et nad alati ja ükskõik millise mure või probleemiga sinu juurde tuleksid, mingeid saladusi ja varjamisi sa oma kodus ei kannata.
Kuna oled väga seiklushimuline ja ei talu rutiini, kipud unustama, et just rutiin on see, mida lapsed kasvades vajavad. Kui nad teavad täpselt, millal on aeg õhtusööki süüa, mis kell koduseid töid teha ja mis kell magama minna, on neil lihtsam ja turvalisem, isegi kui see sinu jaoks liiga igav tundub.

VÄHK

Tahad oma lapse kohta õppida kõike juba enne, kui ta sündinud on. Loed raamatuid raseduse ja beebide kohta ja kui laps on sündinud, pead raamatutega järge, kui kaugel ta oma arenguga on. See jätkub lapse kasvades, mil analüüsid tema joonistusi, kirjutisi ja hoolitsed selle eest, et tal alati kõik kodused ülesanded tehtud oleks, et ta ta oma huvialadel pidevalt edasi areneks jne.
Küll aga kipud olema pisut ülehoolitsev. Sul on raske tabada kohta, kus põnnist on saanud iseseisev laps ja lapsest tõrkuv teismeline, teismelisest täiskasvanu, kes eelistab mõelda oma peaga ja käituda vastavalt enda sisetundele. Püüa meeles pidada, et ka laps on omaette inimene, mitte plastiliin, mida saaks lõputult oma tahte järgi voolida.
Armastad traditsioone ja hoiad neist kinni jõuludel, sünnipäevadel, jaanipäeval jne. Ära lase end mõjutada, kui inimesed ütlevad, et see on iganenud. Su lastel on kindlasti vanemana ilusad mälestused sellest, kuidas neid pühadel sussid ootasid, kuidas neile sünnipäevahommikul lauldi jne.

LÕVI

Sulle on kõige olulisem laste turvalisus. Sa ei hoia ka oma tundeid vaos ja suhtud lastekasvatamisse väga kirglikult, võttes seda samas täie tõsidusega. Lõvi tugeva natuuriga oled perekonna keskpunktis ja armastad kõike juhtida — sündinud liider, nagu öeldakse. Lapsed hindavad seda ja oled neile väärt eeskujuks, kuid ära liiale mine, sest nad on siiski su lapsed, mitte alluvad. On arusaadav, et tahad oma lapsi hoida ja kaitsta, aga sa ei saa kontrollida kõiki nende samme, seega võib sul teismeliste lastega pisut keeruline olla.
Oled oma lastega äärmiselt helde ja võimalusel lausa uputad neid kingitustesse ja üllatustesse. Isegi kui sa seda endale lubada ei saa, tahad sa oma lähedastele anda vaid parimat. Küll aga ootad sa alati tänu ja kiitust, kui oledmidagi hästi teinud, justkui kutsikas või väike laps, ei jõua sa ära oodata, et keegi sind märkaks. Siinkohal tasub endale meelde tuletada, et ehkki lastest on viisakas sind toidu või kinoskäigu eest tänada, ei maksa liialt solvuda, kui nad sinu vaaritatud magustoidust pöördesse ei lähe ja sind taevani ei kiida. Lapsevanemaks olemine on sinu töö ja kohus ning mõningad su teod siiski iseenesestmõistetavad.

NEITSI

Oled hooliv ja armastav, aga sead oma lastele küllalt kõrged standardid. Nad peavad oma toa korras hoidma, häid hindeid saama, korralikult trennis käima, kaks korda päevas kolm minutit hambaid pesema jne. Vahel võid tunduda liiga suure kontrollfriigi ja nokkijana, aga vaid selleks, et su lapsed oleksid nii targad, puhtad ja intelligentsed kui võimalik… Tõsi, katsu seda lastele endile seletada, eriti kui nad on väikesed või hoopis trotsis teismelised.
Oled praktilise meelega, abivalmis ja küllalt stabiilne, tagades sellega oma laste turvatunde ja heaolu. Sulle meeldib asju kontrolli all hoida, eriti mis puutub pere rahakotti. Eelistad ise laste taskuraha üle otsustada ja paned alati raha “mustemateks päevadeks” kõrvale… mitte, et sa neil päevadel iial tekkida laseksid. Aga ära karda vahel lapsi siiski pisut hellitada või neile midagi kallimat osta — kogu aeg ei saa ka kõike rahas mõõta.
Su lapsed mõistavad, et tahad neile võimaldada elus vaid parimat, aga ära mine liiga hoogu kallite trennide ja laagritega, vaid püüa neid vahel ka lihtsalt hea sõnaga kiita — see ei maksa midagi ja tähendab lapsele pikas perspektiivis enamat kui hirmkallis jalgpallitrenn.

KAALUD

Tahad, et su kodus valitseks rahu ja harmoonia, andes endast kõik, et vältida konflikte ja arusaamatusi. Seetõttu on lastel üpris lihtne sind endale ümber sõrme keerata. Pea siis meeles, konflikti vältimine ei tähenda ilmtingimata teiste soovidele alati järele andmist!
Kaaludele on teadupärast esteetilised väärtuseed väga olulised, seega võtad oma südameasjaks, et su lapsed näeksid alati head välja. Nende riided peavad olema parajad ja puhtad, juuksed kammitud ning soengusse sätitud jne. Kui koolis on pildistamine, keerad tütrele lokid, isegi kui see tähendab, et sa ei jõua seetõttu hommikukohvi juua või uudiseid vaadata.
Sulle meeldib külalisi võõrustada ja pead oluliseks, et ka su lapsed oskaksid seda vääriliselt teha. Õpetad neid olema tähelepanelik, helde ja viisakas — kadedust sa oma kodus ei salli ja kui su lapsel tekib külas oleva sõbraga konflikt, paned oma jala vahele.
Küll näed, sinu lastest kasvavad viisakad ja haritud inimesed. Kui sul on praegu raske neid sellel joonel hoida, ära heida meelt ja ära anna alla, tulevikus on nad sulle teatud ranguse eest veel tänulikud!

SKORPION

Võid tunduda vahel liiga kinnine ja hoida oma emotsioone vaka all. Tea, et lastele on see raske, nii et püüa nendega olla võimalikult siiras ja avatud. Ole aus, isegi kui see tähendab, et pead näitama välja kurbust või viha. Nii on sul lastega emotsionaalselt palju lähedasem suhe ja nad ei jää vanemaks saades sinust kaugeks.
Huvitud ajaloost, füüsikast, loodusest ja oled seega suurepäraseks abikäeks laste kodutöödel ja -projektidel, mis nõuavad pisut rohkem uurimist ja oma käega meisterdamist.
Huvitud oma laste tunnetest ja emotsioonidest ning sulle on oluline, kuidas neil läheb ja mis tujus nad on. Nad usaldavad sind, aga ära seda usaldust ära kasuta. Kui laps räägib sulle saladuse, jäägu see saladuseks. Skorpioniost vanematel on kombeks vahel isegi oma lastega manipuleerida, neid ära kasutada ja enda ego upitamiseks neid isegi maha teha. Püüa sellest iga hinna eest hoiduda! Keskendu avatusele, emotsionaalsele lähedusele ja armastusele.

AMBUR

Soojendad oma lapsi hea huumori ja optimismiga, õpetad neile, et elu on seiklus, millest tasub võtta viimast! Juba siis kui su laps on väike, õpetad teda olema avatud kõikvõimalikele uutele kogemustele ja nägema maailma silmapiirist kaugemale. Kuna hindad väga vabadust, ei piira sa ka oma lapsi liialt ja lased neil ise oma tee leida. Tead, et tehtud veast õpib laps rohkem kui ennetatud veast. Viid oma lapsi reisima ja kasvõi niisama loodusesse matkama, et nende silmaringi avardada.
Vaata siiski, et sa suure seiklemisega liiga hoogu ei lähe. Ka kodused tööd tuleb ära teha ja on väärtusi, mida laps saab õppida vaid oma vanematelt, mitte omast kogemusest!
Amburid kipuvad liialt oma lapsi esiplaanile tooma. Nad tahavad, et laps oleks sageli tähelepanu keskpunktis ning et ta ei kardaks täiskasvanutega suhelda. See kõik on väga tore, aga tea, et mõnikord, kui näed tänaval vana tuttavat, eelistaks ta vestelda siiski sinu, mitte su lapsega.

KALJUKITS

Töötad kõvasti, et saaksid oma perele võimaldada vaid parimat. Vahel aga töötad liiga kõvasti ja lapsed jäävad tahaplaanile. Tekib Hollywoodi filmist välja hüpanud olukord, kus laps esineb lasteaia- või koolipeol, aga sina jõuad kohale alles siis, kui see on juba läbi. Püüa mitte unustada, et su lapsele on küll tähtis, et tal oleks olemas kõik vajalik, aga tähtsam on see, et ta saaks iga päev sinuga aega veeta.
Õpetad lastele raha väärtust, seletad neile, kui oluline on lubadusi pidada ja edu nimel tööd teha. See kõik on suurepärane — nad austavad sind ja võtavad sinust eeskuju, loodreid sinu peres ei kasva.
Vahel kuluks ära, kui laseksid end pisut lõdvemaks ja lõbutseksid rohkem. Püüa olla spontaansem, mängi lastega rohkem, viska nalja (tõsi, Kaljukitse pole õnnistatud just parima naljasoonega) ja tunne end vähemalt kodus olles vabalt. Kipud vahel töö koju kaasa tooma, aga püüa seda vältida ja olla kodus eelkõige lihtsalt lapsevanem.

VEEVALAJA

Õpetad lapsi hindama oma vabadust ja iseseisvust. Hindad nende loomingulisust ja täidad kõik seinad ning külmikud nende joonistuste ja kunstiprojektidega. Viid neid huviringist huviringi, leidmaks seda “miskit”, mis su lapses tõelise kire sütitab.
Oled üpris ebatraditsiooniline lapsevanem. See, et laps oleks õnnelik on sulle olulisem kui asjaolu, et selle õnne tagamiseks tahab ta oma juuksed roheliseks värvida või 16aastaselt tätoveeringu teha. “Seni, kuni see sind õnnelikuks teeb,” vastad sa. Siin sulle ka hoiatus — miski, mis teeb su lapse õnnelikuks teismelisena, ei pruugi teda rõõmustada, kui ta on täiskasvanuks saanud ja aru pähe võtnud, nii et ära unusta vahel veidi rangemat lapsevanema rolli täita ja lapse lennule tõusnud jalakesi maa peale tagasi tuua.
Kõige tähtsamaks on sulle emotsionaalne vabandus. Kui laps tahab lärmakalt mängida, nutta, karjuda, laulda — sa lubad seda. Tunned, et igal inimesel on õigus end välja elada ja enamasti on see sinu meelest täiesti okei, kui laps terve päeva sama viisijuppi laulab või pottide-pannidega sõda mängib. Selles suhtes võiks öelda, et vähemalt väikesele mudilasele oled sa ideaalne lapsevanem. Küll aga püüa oma teismelistega pisut tähelepanelikum olla.

KALAD

Oled lastega äärmiselt lähedane ja kui su laps on kurb, tajud sa seda juba enne, kui ta sellest sulle rääkida jõuab. Sinu emotsioonid sõltuvad suuresti su laste omadest — kõige õnnelikum oled siis, kui neil läheb hästi.
Sul on lennukas fantaasia ja selle asemel, et vaadata filme ja lugeda raamatuid, innustad lapsi sageli ise lugusid välja mõtlema, erinevateks tegelasteks riietuma jne, sest milleks piirata fantaasiat ainult kellegi teise looduga, kui meil kõigil on võimalik luua oma fantaasiamaailm? Suunad oma lapsi rohkem unistama ja nende unistuste poole püüdlema, tahad, et nad teaksid, et me ei pea elama kõik samasugustes kastides ja tahtma, kandma, sööma ning oskama samu asju.
Nüüd on aga aeg tagasi reaalsusesse tulla. Samal ajal kui õpetad lapsi unistama ja fantaasiat lennutama, õpeta neile ka teisi eluks vajalikke oskusi, muidu elavad nad 30. eluaastani sinu katuse all, sest ei suuda tööd leida ja ise majandada. Parim oleks vast moto “enne töö ja pärast lõbu”!