Kliinik 32 hambaarst dr. Martin Martma sõnul tuleb teada, et osad toidud ja joogid mõjuvad hammastele halvemini kui teised. „Toitude ja jookide puhul mõjutavad hambaid enim suhkrusisaldus, happelisus ning konsistents. Osad toiduained kitivad end hammaste külge ning kui nad on ka happelised või suhkrurikkad, võivad nad teha hammastele palju rohkem kahju, kui mõni teine sama tüüpi toiduaine. Paljudele tuleb näiteks üllatusena, et hammastele mõjuvad kahjulikult banaan ja rosinad — nad on kõrge suhkrusisaldusega ning kleepuva konsistentsi tõttu kitivad end hammaste külge, kus happerünnak ja bakterid saavad rahus oma töö teha. Nii et happerünnaku tõrjumiseks tuleks kohe loputada suud puhta veega või närida ksülitooliga närimiskummi,“ tõi dr. Martma näite.

Toitumise puhul on hammaste jaoks kõige olulisem saada piisavalt kaltsiumi, mis soodustab luustumist ja luu tugevust, ning piisavalt aega happerünnakust taastumiseks. „Süües ja juues tekib suus happerünnak, mis muudab hambavaaba pehmeks veel mõneks ajaks pärast söömise lõppu. Seetõttu on oluline jälgida, kui tihti me sööme-joome ning kuidas õigesti happerünnak peatada. Iga söögikorra vahele peab jääma vähemalt 2-3 tundi, et hambad saaksid happerünnakust taastuda. Näksida ega juua muid jooke peale vee ei ole vahepeal hea, kuna hammaste jaoks läheb see uue söögikorrana kirja. Tasub meelde jätta reegel „1:3“ — kui happerünnak on kestnud pool tundi, siis hambavaap taastab oma endise tugevuse 1,5 tunniga. Kusjuures happerünnak toimub söömise ajal, aga võib kesta ka pärast söögikorra lõppu edasi, kui ei peata seda näiteks ksülitooliga nätsu närides,“ rääkis dr. Martma.

Arst lisas, et kindlasti tohiks kohe pärast sööki hambaid pesema tõtata. „Tegelikult pole kindlamat viisi oma hammastest ilma jääda, kui näiteks pärast happeliste jookide või söökide tarbimist kohe hambaid pesta, sest hambavaap on happerünnakust veel pehme ning harjates saab see tugevaid kahjustusi. Hambapesuga tuleb pärast söömise lõppu oodata vähemalt 30 minutit. See kehtib ka hommikute kohta, ehk mõistlikum on pesta hommikul hambaid enne sööki. Söögikordade vahel võib happerünnaku peatamiseks ja suu värskendamiseks loputada suud puhta veega või närida ksülitooliga nätsu,“ rääkis dr. Martma.

Dr. Martma lisas, et teadliku käitumisega saab iga inimene on hammaste tervise jaoks kõige enam ära teha. „Siit ka hammaste tervise kuu deviis: ennetada on lihtsam kui ravida. Ja loomulikult ka palju soodsam.“

Kodulehel www.hammastetervisekuu.ee saab testida oma toitumisharjumuste mõju hammastele; lugeda nõuandeid, kuidas hambaid kaitsta, ning vaadata lõbusaid, ent mõtlemapanevaid videosid, kus pöörane koprast teadlane teeb inimhammastega katseid. Kuu jooksul võib hambahuvilisest kobrast kohata ka linna peal tegutsemas, kui ta püüab selgitada, et inimene pole kobras — kopra hambad kasvavad pidevalt, inimese omad mitte. Seetõttu peavad inimesed oma hammaste tervise ja hügieeni eest erilist hoolt kandma.

E-poodidest on võimalik ka tasuta alla laadida digiraamat “Tõsiselt lõbus raamat hammastest“, mis on valminud Kliinik 32, Eesti Tervishoiumuuseumi ja Delfi Naisteka koostöös. Interaktiivsest e-raamatust saab lugeda ja vaadata piltidelt ja videotest, milliste huvitavate meetoditega on läbi ajaloo hambaid puhastatud ja ravitud, naerda kaasa eestlaste muhedatele hambaseiklustele ning panna kõrva taha näpunäiteid, kuidas oma hammaste eest hoolt õigesti kanda. E-raamat sobib igas vanuses huvilistele — nii täiskasvanutele kui ka lastele. Digiraamatu saab tõmmata nii nutitelefoni, tava- kui ka tahvelarvutisse.

Hammaste tervise kuud tähistatakse novembris juba viiendat aastat, eesmärgiga edendada Eesti inimeste teadlikkust suuõõne- ja hammaste tervisest ning rõhutada ennetuse tähtsust, pannes inimesi mõtlema oma suuhügieeniharjumustele — ennetada on lihtsam kui ravida. Varasematel aastatel on hammaste tervise kuu keskendunud nii õigele suuhügieenile, igemehaigustele kui ka hammaste kulumisele. Hammaste tervise kuu toimub Kliinik 32 eestvedamisel koostöös Tervishoiumuuseumi ja Delfi Naistekaga.

Hammaste tervise kuu koduleht www.hammastetervisekuu.ee