Hirme, mis võivad mehel tekkida seoses isaks saamise teadvustamisega, on väga erinevaid. Psühholoog on praktikas näinud, et mehi ei kohuta enamasti mitte mõte lapse saamisest, vaid just muutused, mis toimuvad naisega. “Kindlasti on pärast lapse saamist naisel mehe jaoks aega vähem. Lisaks on naisel aega vähem ka enda jaoks. Magamata ööd võivad muuta ta närviliseks ja pahuraks,” kirjeldab Danel Kohfeld väikese lapsega pere olukorda. “Eks mõni mees võib tunda seetõttu ka armukadedust. Mõeldakse, et nüüd on naise jaoks tähtsam keegi teine, kellega tegeletakse rohkem. Mehed tihti ei näe ka, kui palju naisel tegelikult lapse peale aega ja energiat kulub.” Lisaks tunnevad mehed ennast pere heaolu ja rahalise seisu eest vastutavana.

Loe Kodutohtrist mais:
* Nahale jumet kõhu kaudu
* Milleks meile bakterid?
* Adrenaliin lisab elule värvi
* Test: kuidas kõige lihtsamalt saleneda
* Jõulause: saan seda, mida ütlen
* Kuidas kohaneda isarolliga
* Rosaatsea – punaste põskede tõbi
* Mees, kes kaotab kilod, elustab erektsiooni
* Hemorroidid teevad elu kibedaks
* Võluväega võilill

Ühine otsus

Mehe kohanemine isarolliga algab hetkest, mil pere otsustab lapse saada. “Kui otsus saada laps on tehtud mehel ja naisel ühiselt, siis on läheneva elumuutuse ees mõlemal hoopis kindlam tunne. Puudutab ju eelseisev muudatus nii paari edasist intiimelu kui ka emotsionaalset lähedust,” kinnitab Danel Kohfeld. “Mehe jaoks on oluline, et lapse saamine ei oleks ainult naise otsus ning on arvestatud ka tema arvamusega.”

Peale selle on määrava tähtsusega naise ja mehe omavahelise suhte kvaliteet. Kui suhe ei toimi juba enne lapse saamist, siis kindlasti ei aita sellele kaasa ka perelisa. “Laps toob tihti suhte valukohad päevavalgele. Kõik probleemid, mis olid paaril enne, võimenduvad pärast lapse sündi veelgi,” selgitab psühholoog.

Mehe kaasamine raseduse ajal

Väga palju oleneb sellest, kui palju naine pühendab meest raseduse käiku. Lisaks ka see, kui palju mees soovib sellest ise osa võtta. Danel Kohfeld selgitab: “Paljud mehed on seisukohal, et raseduse ajal on laps naise asi ja temaga tuleb tegelema hakata alles siis, kui ta on reaalselt maailma tulnud. Või ollakse seisukohal, et ka esimesed kaks eluaastat on laps rohkem ema pärusmaa.” Tegelikkuses aga vähendab selline väärarusaam nii naise ja mehe kui ka mehe ja lapse vahelist lähedust. Seesugune mõttemudel esineb tihti ka naistel.

Kõik me tuleme oma lastetoast

Meie arusaamad pärinevad suuresti päritoluperedest ja kodusest kasvatusest. Nii mees kui ka naine võtavad paljud peresuhete mustrid üle oma ema ja isa suhtest, sellest, mis on jäänud meelde lapsepõlvest.

Suhtumist isarolli mõjutab seegi, kas mehel on nooremaid õdesid-vendi. “Mehel, kel ei ole olnud nooremaid õdesid-vendasid, on kindlasti raskem lapse teemaga kohaneda,” usub psühholoog. “Ning vastupidi: kui ta oli näiteks ise suur poiss, kui perre lisandus õde või vend, siis tal on oma lapse saamisega palju kergem harjuda.”

Kuidas uue olukorraga kohaneda, mil moel saab mees naist peale sünnitust aidata ning kuidas tita ja isa vahelist sidet luua, loe Kodutohtri maikuu numbrist.