Viis ohumärki, mida iga suvetööd otsiv noor peaks teadma

(9)
Foto: Ilmar Saabas
aA

Sajad noored on alustanud tööd õpilasmalevates, mõnedel keskkooli lõpuklasside õpilastel on õnnestunud leida tööd teenindajana näiteks suvekohvikus. Samas sajad lapsed hetkel vaatavad ringi lootuses, et leiaks mõne tööotsa ja saaks veidi taskuraha suvel teenida.

Töö otsimine ei pruugi olla nii lihtne kui algul arvatakse ning samuti tuleb olla ettevaatlik — kahjuks ei saa kõiki täiskasvanuid pimesi usaldada ja tuleks olla valvas igasuguste ohumärkide osas.

1. Pakutakse kõrget palka mitte millegi tegemise eest

Kui keegi hakkab sulle pakkuma väga head palka ja ütleb, et sa ei pea selleks midagi eriti tegema, siis tuleb väga valvas olla. Tasuta lõunaid ei ole olemas ja tavaliselt on mingi konks asjal juures. Kindlasti ei tohi vastu võtta ühtegi tööotsa, kus makstakse raha piltide tegemise või filmimise eest — või juhul kui tegu on ausa firmaga, kes tõesti vajab üht teismelist mõnd karastusjooki reklaamima, siis kindlasti on nad nõus seda kõike rääkima ka teie vanematele.

Kui pakkumine on nii hea, et tahaksite rõõmust lakke hüpata ja vaimusilmas juba kujutlete, kuidas te hoopis oma vaematele midagi ilusat ostate — siis jookske aga pakkujast eemale.

(NB! Ülaltoodud jutt ei kehti juhul, kui oled arvutinohik ja mõni arvutifirma üritab sind tööle värvata — seal ongi palgad nii head  )

2. Tööpakkumise tegemise öeldakse, et on parem, kui sa oma vanematele sellest ei räägi

Ma usun, et ühelgi vanemal pole midagi selle vastu, kui nende laps veidi taskuraha ise teenib. Ja  kui teie suhted vanematega tõesti on nii halvad, et te ei taha nendega teemat arutada, siis mõni täiskasvanud usaldusisik teil loodetavasti on, kellega rääkida oma suveplaanidest. Seega kindlasti rääkige mõne täiskasvanuga, keda usaldate läbi, mis tööd teile pakuti, mida palgaks lubati ja kus te seda tööd tegema hakkate.

Ükskõik mis argumenti tööpakkuja kasutab põhjenduseks, näiteks et tööst peaksite teadma ainult tema ja sina — ärge seda uskuge.

Kui te ei taha ühegi tuttava täiskasvanuga rääkida, siis kirjutage lastehoid.net@gmail.com ja proovin teile vastata võimalikult kiiresti.

3. Tahetakse teid ise töökohta transportida

Kindlasti on teile õpetatud, et võõrastega kaasa ei minda — sama kehtib ikka veel. Kui keegi pakub tööd, siis las ta ütleb teile, kus töökoht on ja minge sinna esimest korda koos mõne sõbra või emaga. Aus tööpakkuja ei pahanda selliste ettevaatusabinõude peale. Kui öeldakse, et töökoht asub kuskil kaugemal ja keegi tuleb võtab teid kuskil peale ja viib kohale, siis see on kindlasti ohumärk.

Juhul kui mingil põhjusel otsustate juhti usaldada, siis saatke enne autosse istumist kas pilt autost koos numbrimärgiga oma sõbrale/emale või kui telefon MMS saata ei lase, siis saatke lihtsalt sms auto numbriga ja kommentaariga, kuhu ja kellega lähete.

4. Kui teid jäetakse lapsehoidjaks, aga mingeid juhiseid ei anta

Kui te lähete tööle, siis loogiline on, et teile räägitakse, mida laps(ed) söövad, kas peate ise toidu valmistama ja muud taolist. Kindlasti tasuks uurida ka lapse allergiate kohta, kuna tänapäeval on see probleem paljudel. Kui lapsevanem ei anna teile mingit infot ja kaob samal hetkel kui teie tuppa astute, siis tasuks helistada oma vanematele ja olukord ära rääkida. Üldse kehtib reegel, et kui miski tundub veider, siis uurige — ei ole lolle küsimusi, mõnikord on ainult lollid vastused.

5. Tööandja on liiga uudishimulik

Täiesti OK on töövestlusel see, kui tööandja uurib teilt selle kohta, kui palju teil on õdesid ja vendi, kas olete varem sarnast tööd teinud või küsib teilt teie hinnete ja huvitegevuste kohta koolis.

Kui hakatakse juba liiga täpselt uurima, et kui suures majas elate, mis tehnika teil kodus on või mis kell vanemate tööpäev lõppeb, siis peaks häirekell juba käivituma ning soovitan strateegiat, et ajage lihtsalt pada või mängige lolli ning esimesel võimalusel lahkuge.

Ja kui teil ikkagi on tunne, et miski on valesti ja te ei tea, mida teha, siis võib olla abi järgmistest kanalitest:

Veebikonstaabel https://www.facebook.com/veebikonstaabel.andero – saatke talle sõnub läbi FB või kirjutage andero.sepp@politsei.ee – see aadress on ka tema MSN. Andero teab hästi seadusi ja oskab teid vajadusel kindlasti aidata.

Kui on konkreetne ohuolukord, siis helistage julgelt 112 – nemad juba küsivad konkreetseid küsimusi, et välja selgitada, kas tuleks saata kohale politsei, tuletõrje või kiirabi.

Ja kui on midagi, mis ei ole otseselt kriminaalne või ohtlik, siis võite alati postitada kas meie FB lehele või kirjutada lastehoid.net@gmail.com ja proovime aidata kas infoga või vajadusel suuname info edasi õigesse kanalisse.

Lapsehoidjate portaal vahendab suviseid tööpakkumisi koolilastele

Ajakirjandus sõltub väga palju tellijatest! Telli Delfi Kogupakett 11 Eesti tippväljaandega. Vaata siit!
Viimased uudised

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett, reklaamivaba pakett või lisa erandi.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.