Harjutusi võib teha kas kodus või joogastuudios. Hommikune joogatund aitab füüsilise keha äratada, annab tegevustesse kerguse, paindlikkuse ja elurõõmu ning on alus tegusale päevale.

Kes ei taha või ei saa joogapraktikat igapäevaseks nähtuseks kujundada, aga soovib head tervist ja tasakaalukust, sel tasuks vähemalt kahel hommikul nädalas joogatunnis käia. Näiteks nädalat joogapraktikaga alustades mõjub see kosutavalt nagu vitamiin. Nädala keskel antakse oma tegudele veelgi väge juurde, et jälle reipa kuid rahulikuna edasi minna.

Hommikujooga ei erine suuresti õhtusest joogatunnist. Mõlemal juhul on põhiline asendite ehk asanate praktiseerimine.

Hommik — joogaks parim aeg

Hommikuti on keha veel kange — siis tasub alustada dünaamiliste ja pehmete liikumistega ning mitte asendeid väga pikalt hoida.

Hommikuseks puhastuseks on parimad kindlasti hingamistehnikad ehk pranajaamad, mis aitavad kehast mürke ja viirusi tõrjuda. Nii päevane kui õhtune tund annavad võimaluse süüvida asenditesse, kuid tasub meeles pidada, et enne põhiasanaid tuleks teha soojenduseks lihtsamaid harjutusi. Hommikune tund võiks olla pisut lühem õhtusest, kodus asanaid tehes piisab ka paarikümnest minutist. Sel juhul võib alustada kohe pärast pesemist. Kuna joogapraktikat tehakse pigem tühjema kõhuga, on üsna kohe peale ärkamist selleks ideaalne aeg. Pärast joogatundi tunneb praktiseerija end energilisena ja kohe toitu ei vaja. Kui aga isu tekib, võib süüa kerge eine, näiteks poole tunni või tunni pärast. Puhta vee joomine on olulisem kui söök. Vahel vajab keha söögi asemel hoopis vett. Kaheksa klaasi vett päeva jooksul on piisav kogus füüsilise keha ideaalseks funktsioneerimiseks.

Joogatunni sobiv kellaaeg alustamiseks oleneb inimese töörütmist, aga reeglina alustavad hommikused tunnid 7:00 ja 9:00 vahel. Tuhandeid aastaid tagasi panid muistsed hiinlased tähele, et meie keha eluliselt tähtsad organid töötavad eri kellaaegadel erinevalt. Seda on viimasel ajal hakanud arvesse võtma ka lääne arstid ja teadlased. Organite maksimaalse energia ehk aktiivsuse kellaaeg on just paras aeg vastavate joogaharjutuste või massaaži tegemiseks ning ka selle elundi tööd parandavate rohtude võtmiseks, sest siis on kasutegur maksimaalne. Minimaalse energia ajal esinevad sageli kriisid ja haiguse sümptomid tulevad esile — siis peaks pigem lõdvestuma ning kehale puhkust andma.

Aegu arvestatakse kohaliku aja järgi. Näiteks 21:00-23:00 on aeg, mil kolm soojendajat ehk meie torso põhiorganid on aktiivsed. Hommikul 7:00-9:00 on aktiivsed jämesool, magu, põrn ja kõhunääre.

Harjutused hoiavad tervise korras ja pea selge

Hommikused tunnid võivad olla erinevad, lähtudes spontaanselt erinevatest vajadusest. Siiski on iga joogatunni aluseks teadvelolek, hetkes viibimine. Krija hatha jooga tunnis õpitakse, kuidas harjutuste ehk asanate abil hoida füüsiline keha tervena, kuid mitte ainult. Oluline osa harjutuste juures on hingamine, mis on seotud vitaalsusega ja emotsioonidega. Seepärast on hea jälgida erinevaid hingamisrütme ja märgata nende seost emotsioonidega. Sel moel saab vabastada end emotsionaalsetest pingetest. Harjutuste mõju algab küll füüsilisest tasandist, kuid mõjutab inimest tervikuna.

Füüsiline pingutamine ja lõdvestamine tugevdavad ja venitavad lihaseid, kõõluseid ning toovad lihastesse juurde uut verd ja seega ka elujõudu. Kiireneva verevahetuse tulemusena toimub kehast mürkainete eemaldamine. Lülisamba sirutamine ja painutamine annab aga juurde üldist paindlikkust. Asanad masseerivad kudesid, organeid, näärmeid, liigeseid ja vabastavad pingeid ka keha sügavatel tasanditel. Terve füüsise korral on ka emotsioonid ja mõistus stabiilsemad ja pingevabamad, mõtetevoog rahuneb ja selgus kasvab. Keha on üks tervik.

Kas mulle hommikujooga sobib?

Hommikune tund sobib üldiselt inimesele, kes tõuseb varem ja kelle füüsiline keha tunneb heaolu hommikustest harjutustest. Vastu tahtmist joogat teha pole hea. Kuid kui eesmärgiks on teadlikult oma alateadvuste mõjutamine, siis on „vastu tahtmist“ tegemisel juures hoopis uus nüanss. Näiteks, kui armastate hommikuti magada ja laiselda, isegi siis, kui unevajadus on tegelikult täis, võib teha teadlikke samme selleks, et hakata varem ärkama. Mõne aja möödudes võite avastada, et hommikune ärkamine ei valmista enam mingit raskust, olete reipam ja rõõmsam. Joogateadmisi praktiseerides võib jõuda oluliste muutusteni oma elus, ka nn õhtuinimesed võivad hakata end hommikuti kohe pärast ärkamist elusamana tundma. Kindlasti tuleb heade muutuste poole liikumise teel kasuks pisut hüva nõu ja abi kogenud juhendajalt.

Hommikujooga tunnid: www.studio108.ee
Krija joogast rohkem: www.lilleoru.ee